Під час війни тварини відчувають стрес не менше, ніж люди. Гучні звуки, незвичні умови життя та зміни у розпорядку можуть негативно вплинути на психічний стан наших улюбленців. Важливо знати, як допомогти їм подолати ці непрості часи. Розглянемо основні поради та рекомендації.

Як проявляється стрес у котів та собак

Собаки та коти реагують на стрес по-різному, але загальні ознаки можуть включати:

  • У котів: зниження апетиту, ховання в затишні місця, підвищена агресія або апатія, зміни у поведінці туалету (мимовільне випорожнення).
  • У собак: тремтіння, надмірний гавкіт, підвищена дратівливість, втрата апетиту або схильність до руйнівної поведінки (гризуть речі, копають підлогу).

Спостерігаючи за своєю твариною, можна помітити, що вона веде себе інакше, ніж зазвичай. Це важливо, щоб вчасно надати їй необхідну підтримку.

Як заспокоїти тварин

Перше, що слід зробити власнику, – це заспокоїтися самому. Адже тварини миттєво зчитують усі емоції людини та навіть найменша тривожність не залишиться для них непоміченою. Тому не варто панікувати у цій ситуації, кричати, робити різкі рухи, бігати.

Після цього переходимо до фізичного заспокоєння свого чотирилапого вихованця: хто як не власник знає, що допоможе заспокоїти його улюбленця? Наприклад, собаки та коти позитивно сприймають повільні погладжування по голові, невеликий масаж. Додатково не забувайте розмовляти з твариною – мова має бути повільною, тон спокійним.

Деяким тваринам допомагає, якщо на них одягнути щось, що трохи тисне, хвилин на 15–20, щоб тварина трохи сповільнилася, відчула своє тіло й заспокоїлася. Великим собакам особливо до вподоби масаж вух.

Як годувати тварин в період стресу

Зміни в харчуванні та апетиті є одними з найбільш помітних ознак стресу. Щоб підтримати тварину, дотримуйтеся кількох правил.

Варто намагатися не змінювати звичну для тварин їжу, адже це завжди стрес та додаткове навантаження на організм тварини.

Якщо собака або кіт відмовляється від їжі, не примушуйте. Але якщо тварина понад 8 годин сидить і нічого не їсть — це недопустимо, котам взагалі не можна голодувати, це має негативні наслідки для їхнього здоров’я. Спробуйте запропонувати котикам смаколики, вологий корм або їхні улюблені ласощі.

Дуже важливо змушувати тварин пити, інколи – навіть насильницьки, поїти через шприци без голки. У деяких ситуаціях змусити перелякану тварину попити та сходити в туалет, це вже перемога. Тому завжди слідкуйте за кількістю випитої води, адже під час стресу важливо підтримувати гідратацію організму.

Чи брати з собою в укриття собаку та кота?

Для собаки базою безпеки вважається її власник, а тому в стані переляку тварина завжди притискається до людини.

Для котів базою безпеки є їхній будинок – це звична для них територія, де вони почуваються максимально комфортно. Тому важливо стежити за своїм котом, якщо регулярні походи в укриття для нього – це додатковий стрес, краще залишити тварину в будинку або в квартирі, де він самостійно вибере для себе місце, куди можна сховатися. Залишаючи кота в будинку, потрібно забезпечити доступ до лотка, налити води та насипати достатньо корму.

Якщо все ж йдете у сховище, то для невеликої тварини потрібна дійсно гарна, міцна та простора переноска. Якщо у вас масивний котик, то не беріть маленьку переноску, він там навіть розвернутися не зможе. Добре, якщо у котика всередині є простір порухатися, лягти на інший бік або витягнути лапки.

 

Переноска має бути пластиковою — ніяких рюкзаків, пакетів і сумок- переносок. В стресовій ситуації навіть найспокійніший котик може почати поводитися дуже активно, агресивно і нашкодити собі й вам, а можливо ще й втекти. Можна накрити переноску ковдрою, щоб тваринку не відволікали події навколо, було темніше і спокійніше.

Якщо ви йдете в сховище з собакою, на ньому обов’язково має бути міцна шлейка з адресою та номером власника. Все, що допоможе вам не загубити вашого друга, адже він може почати вириватися. Якщо собака впав на землю, притиснувся до неї та не рухається, просто беріть на руки та несіть. Не треба тягнути насильно та кричати на тварину, ефективніше допомогти їй. Чим спокійніше ви будете реагувати, тим буде краще.

Рекомендується взяти з собою улюблену іграшку тваринки, обов’язково воду, можна взяти невеликий запас їжі.

Як вберегти тварину під час вибухів і сірен

Гучні звуки викликають страх і паніку у більшості тварин. Щоб мінімізувати вплив вибухів та сирен, скористайтеся такими порадами:

  • Обладнайте захищене місце вдома (якщо не маєте можливості йти в укриття) — це може бути ванна кімната, комора або інше місце, де тварина почувається безпечно.
  • Підтримуйте тварину розмовою: говоріть м'яким та заспокійливим тоном.
  • Уникайте різких рухів та підвищення голосу, адже це може лише підвищити рівень тривожності тварини.

Також слід уникати занадто активних ігор, інтенсивних фізичних навантажень, великої кількості вражень за раз. Стрес і без того навантажує нервову систему тварини, а якщо ми ще додаємо хоч і позитивну, але потужну інформацію для психіки, це буде тільки заважати відновленню. Тому ми маємо організувати тварині спокійне життя. Не виключати активність, але зробити її збалансованою.

Медикаментозна підтримка тварин

Якщо стрес у тварини досягає критичного рівня, проконсультуйтеся з ветеринаром щодо можливості використання медикаментів. Поширеними засобами для зниження тривожності є:

  • Феромони (спеціальні спреї, дифузори) – вони створюють заспокійливий ефект.
  • Препарати на основі синтетичних речовин, що діють як заспокійливе (тільки за призначенням ветеринара).

Увага: будь-які препарати потрібно давати тільки за рекомендацією фахівця, адже неправильне дозування або вид препарату може нашкодити вашому улюбленцю.

Завдяки цим порадам ви зможете допомогти вашим улюбленцям пережити стресові ситуації та зберегти їхнє здоров’я під час війни. Нехай ваші домашні тварини завжди відчувають вашу турботу та любов.